Ortodonti Ünitesi

Ortodontinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemektir.

Ortodontinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemektir. Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, tedavi etmek ve bununla birlikte iyi bir estetik fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.
 
Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?
 
- Kalıtsal etkenlere bağlı,
- Doğumsal anomaliler (dudak, damak yarığı gibi),
- Hatalı fonksiyonlar (ağız solunumu gibi),
- Zararlı alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre emzik kullanma gibi),
- Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybedilmesi,
- Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar,
 
Nedenleriyle oluşmaktadır.
 
Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?
 
Düzgün diş ve çeneler iyi bir yüz estetiğinin, güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır. Bu sebeple çene eklem bozuklukları, diş yapısı ve yüz bölgesindeki bozukluğu estetik açıdan toparlanması amacıyla tedavi edilmelidir. Aynı zamanda;
 
- Kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilip, çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.
- Dişeti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunmaktadır.
- Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
 
Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?
 
Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme ve gelişimden de yararlanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10-12 yaş) muayeneye edilmeleri gerekmektedir.
 
5-6 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır.
 
Koruyucu Ortodontik Tedavi
 
Bu tedavilerde amaç, daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontist tarafından takibi önerilmektedir.
 
Önleyici Ortodontik Tedavi
 
Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çeşitli hareketli aygıtlar hazırlanabilmektedir.
 
Sabit Ortodontik Tedavi
 
Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Bazı diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulanmasına izin vermekte, böylece tamamen görünmez olabilmektedir (Lingual Ortodonti). Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. Tedavi ile elde edilen sonuçların korunması için çeşitli pasif aygıt ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerektirir.